fotowoltaika bydgoszcz
folie grzewcze

piec na pellet biomasę bydgoszcz nakło s

fotowoltaika bydgoszcz

fraza: słowo kluczowe:
Wtorek, 2024-07-23. Imieniny: Apolinary, Bogna, Brygida, Sława, Sławosz.
  •   TANIA SKUTECZNA REKLAMA :: firmy i instytucje   •   Witam w Bydgoskim Serwisie Gospodarczym www.bydgoszcz.oinfo.pl :: Dodaj Twoją Firmę !!!   •   TANIA SKUTECZNA REKLAMA :: firmy i instytucje   •   Serwis finansowy - kredyty, karty kredytowe, lokaty, fundusze inwestycyjne   •   OGŁOSZENIA PRACA - dam pracę, szukam pracy :: OGŁOSZENIA DROBNE - kupno, sprzedaż, usługi   •   Witam w Bydgoskim Serwisie Gospodarczym www.bydgoszcz.oinfo.pl :: Dodaj Twoją Firmę !!!   •   OGŁOSZENIA PRACA - dam pracę, szukam pracy :: OGŁOSZENIA DROBNE - kupno, sprzedaż, usługi   •   Serwis finansowy - kredyty, karty kredytowe, lokaty, fundusze inwestycyjne   •   TANIA SKUTECZNA REKLAMA :: firmy i instytucje   •   Witam w Bydgoskim Serwisie Gospodarczym www.bydgoszcz.oinfo.pl :: Dodaj Twoją Firmę !!!   •   OGŁOSZENIA PRACA - dam pracę, szukam pracy :: OGŁOSZENIA DROBNE - kupno, sprzedaż, usługi   •  
fotowoltaika

 

Kilka słów o historii Bydgoszczy...legenda głosi, że miasto założyli dwaj bracia, Byd i Gost, którzy przywędrowali na te tereny z południowej Polski w poszukiwaniu miejsca na założenie osady. W końcu znaleźli idealne warunki do wybudowania grodu – rzekę z brodem, łagodne pagórki i drogi biegnące w cztery strony świata. Pierwotnie miasto pełniło rolę twierdzy przygranicznej Księstwa Mazowieckiego, broniąc je początkowo przed pogańskimi Prusami, a następnie przed Zakonem Krzyżackim. W XIII wieku Bydgoszcz została zdobyta przez Krzyżaków, ale już w następnym stuleciu powróciła do Polski, a Kazimierz Wielki nadał jej prawa miejskie. Wkrótce potem na brzegu Brdy powstał zamek.

Począwszy od XV wieku Bydgoszcz rozwijała się niezwykle dynamicznie, powiększając swój obszar i wchłaniając sąsiednie wioski. Śladami dawnej świetności są dobrze zachowane spichlerze w Wenecji Bydgoskiej. Ciężkie czasy dla miasta nadeszły w połowie XVII wieku wraz z najazdami szwedzkimi. Zniszczony wtedy zamek nigdy nie został odbudowany. W 1772 roku, w wyniku pierwszego rozbioru Polski, Bydgoszcz została wcielona do Prus i przemianowana na Bromberg. Pod koniec XVIII wieku król Prus zadecydował o rozpoczęciu budowy Kanału Bydgoskiego, który umocnił pozycję Bydgoszczy jako ważnego portu śródlądowego oraz ośrodka handlu. Miasto weszło w skład Księstwa Warszawskiego, ustanowionego w 1807 roku przez Napoleona, ale już w 1815 roku powróciło do Prus. Wiek XIX to okres wzmożonej germanizacji, ale też wzrostu znaczenia Brombergu na gospodarczej mapie Prus, szczególnie po 1851 roku, kiedy miasto zyskało bezpośrednie połącznie kolejowe z Berlinem.

Bydgoszcz ponownie znalazła się w granicach Polski po I wojnie światowej i powstaniu wielkopolskim, jedynym udanym polskim powstaniu narodowowyzwoleńczym. Dwadzieścia lat później oddziały niemieckie zajęły miasto, wykorzystując jako pretekst wypadki znane w historiografii jako Krwawa Niedziela, rzekomo sprowokowane przez Polaków. Druga wojna światowa to szczególnie tragiczny okres w historii Bydgoszczy – zginęła wówczas jedna czwarta jej mieszkańców. W 1945 roku miasto wyzwoliło się od niemieckiego okupanta dzięki pomocy Armii Czerwonej.

Bydgoszcz zawdzięcza swój rozwój dogodnemu położeniu w pobliżu kilku rzek oraz Kanału Bydgoskiego, którego budowa przyczyniła się do wzrostu znaczenia tutejszego portu. Począwszy od XIX wieku Bydgoszcz pełni rolę istotnego węzła kolejowego.

Bydgoszcz specjalizuje się przede wszystkim w przemyśle włókienniczym, drzewnym, metalurgicznym i chemicznym. Ostatnini laty bardzo intensywnie rozwija się także sektor usług. Bydgoszcz stała się głównym ośrodkiem ekonomicznym Polski północno-środkowej, przyciągającym dużych inwestorów, takich jak jak Coca-Cola, AT&T, Samsung i Unilever.

Bydgoszcz ma 380 000 mieszkańców. Toruń i Bydgoszcz są stolicami województwa kujawsko-pomorskiego: siedzibą wojewody jest Bydgoszcz, natomiast Urzędu Marszałkowskiego i sejmiku – Toruń.

Bydgoszcz słynie przede wszystkim z tutejszej Filharmonii, cenionej na całym świecie ze względu na długie tradycje oraz przestrzenną salę koncertową o wyjątkowych warunkach akustycznych.

Bydgoszcz nie jest miastem  turystycznym, warto ją jednak odwiedzić chociażby ze względu na zabytkową Wenecję Bydgoskę z malowniczymi spichlerzami i mostami. Warto wybrać się do Parku Narodowego Bory Tucholskie, nad jezioro Koronowskie oraz do pobliskich miejscowości: Ostromecka, Lubostronia, Biskupina, a przede wszystkim Torunia.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008, Bydgoski Serwis Gospodarczy, Wykonanie strony KMprojekt